Arnavut Görünümlü Parke Taşının Özelliği

arnavut kaldırımOsmanlı döneminde İstanbul başta olmak üzere tüm yerleşim yerlerinde yol ve kaldırımların çoğu, ölçüsü birbirinden bağımsız olarak gömülmüş kare taşlar ile döşenirdi. Yağmur yağdığında kaldırımlar arasından süzülen suların önce toprağa ve oradan da yeraltına karışması büyük su birikintilerinin oluşmasına engel olurdu.

Trafik ve araç kullanımı ilk başladığında da arnavut kaldırımların faydası büyüktü. Kar yağdığında yolun tutuculuğunu perçinleyen güvenilir bir zemin olarak trafikte araç ve yayalara yardımcı bir görev üstlenirdi. Yüksek yokuşlardan inerken ve çıkarken araçların seyrini kolaylaştıran bir özellikteydi. Altyapı kazı çalışmalarının yoğun olduğu zamanlarda sökülerek tekrar kolayca döşenebiliyor olması bu kaldırımların tercih edilmesinin bir başka önemli nedeniydi. Arnavut kaldırımlarının yayalar için çok kullanışlı olduğu söylenemezdi. Topuklu ayakkabılar, bastonlar ve tekerlekli sandalyeler için uygun bir zemin değildi.

Arnavut kaldırımlar Arnavut işçiler tarafından döşenirdi. Bu nedenle Arnavut Kaldırımı denilir. Yugoslavya’da Türk kaldırımı olarak bilinir. Ağır işçilik gerektiren bir malzemedir. Taşın yontulması ile elde edilir. Altında kullanılan zemin malzemesinin seçimi kadar taşların yerleştirilmesi ve sıkıştırılması da önemlidir. Artık ancak eski yerleşim yerlerinde görülebilecek, tarihi dokuyu yansıtan bir simgedir.


arnavut görünümlü parke taşı (13)Yoğun emek ve zaman gerektiren Arnavut kaldırım taşları, teknolojinin de gelişmesi ile birlikte yerini parke taşlarına bırakmıştır. Beton ve kum malzemeden yapılan kaldırım taşları da Arnavut kaldırımın vazifesini görerek suyu emer ve estetik açıdan güzel bir görünüm sağlar. Arnavut görünümlü parke taşları, seri üretim yapılabilen ve bu yönüyle oldukça ekonomik bir ürün halini almıştır. Arnavut görünümlü parke taşları fabrikamızın en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Sarı, kırmızı, siyah, gri, beyaz gibi farklı renk seçenekleri ile yol yapımında ahenkli bir görünümü yakalamak mümkün olan bu taşlar bir sanat eseri izlenimi vererek yolların güzelleşmesine katkı sağlar.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde konumlandırmış olduğumuz Bemak Beton Yapı Malzemeleri Fabrikamızda yıllardır hem parke taşı üretimi yapılmakta olup hem de üretmiş olduğumuz ürünlerin uygulanması konusunda hizmet verilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz tüm alanlarda sunabileceğimiz ürünler çok alternatiflidir. Bemak olarak işimizde en iddialı olduğumuz konu ise kaliteli ürün ve hizmet sunabiliyor oluşumuzdur.

arnavut görünümlü parke taşı

Bize Ulaşın
icon

Ilıca Mh. Antalya (Ilıca) Cd. No:164 Ilıca - MANAVGAT / ANTALYA

telefon +90 242 747 6427-28
facebook gray @bemakyapi
instagram gray /bemakyapi

google-harita